Sunday 27 May 2012

RPH PJK


RANCANGAN PEGAJARAN HARIAN KSSR

  1.  
Mata pelajaran  dan Kelas: Pendidikan Kesihatan / 2 Mawar
  1.  
Tema / tajuk: 1. Pemakanan
  1.  
Masa: 8.00-8.30
  1.  
Standard Kandungan   : 1.3 Mengetahui dan mengamalkan pemakanan yang sihat.
Standard pembelajaran: 1.3.3 Mengenal pasti jenis makanan dan
                                                minuman yang boleh menyebabkan berat 
                                                badan yang berlebihan dan obesiti
  1.  
Objektif pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
            Psikomotor    : Murid boleh menulis dengan betul dan kemas.
            Kognitif          : Mengenal pasti makanan dan minuman yang
                                  menyebabkan berat badan berlebihan dan obesiti.
Afektif             : Merasa selesa dengan kesihatan diri.
                     

  1.  
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Bahagian/
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Catatan/Alat/
Strategi

Set Induksi

(±5 minit)

Komunikasi dengan murid-murid dan pengenalan kepada tajuk pelajaran.

Tutorial melalui:
-       Video 1
-       Video 2
Sumber youtube:

Murid akan ditanya secara spontan soalan-soalan seperti apa khabar, murid sihat, ada sarapan sebelum pergi ke sekolah?


Kemahiran komunikasi dan visual ruang


SPPI: Tutorial

Perkembangan
Langkah 1
(±7 minit)









Memaparkan gambar menggunakan power point berkaitan dengan tajuk.

Murid akan ditanya secara bebas mengenai gambar yang mereka lihat.



-       Video 3
-       Video 4


Sumber youtube

1. Murid akan diberikan kebebasan menjawab.

*Beri pujian dengan jawapan yang betul dan betulkan jawapan yang kurang tepat.

2. Murid akan diterangkan mengenai apa yang terdapat di dalam gambar.

3. Murid akan diterangkan kesan yang terjadi sekiranya murid tidak menjaga pemakanan.
4.  Murid diberikan penerangan tentang amalan pengambilan makanan dan minuman mengikut keperluan.


Kemahiran menjawab

Startegi menyoal dan menerangkan.

Nilai : Kesihatan Diri dan yakin pada diri sendiri.




SPPI: Tutorial

Langkah 2
(±13 minit)


Mewarna kertas lukisan yang berkaitan dengan jenis makanan dan minuman.


1. Murid akan diberikan kertas lukisan.

2. Murid akan diberikan pensil warna.

3. Murid akan menghantar lukisan apabila sudah siap.


Kertas Lukisan

Nilai : Ketekunan, kerajinan

Pembelajaran Kontekstual
dan Visual ruang

SPPI: Latih tubi

Penutup
(±5 minit)


Guru akan membuat rumusan dan peneguhan.



1.    Murid akan diberikan peneguhan daripada guru.
2.    Apakah yang berlaku sekiranya tidak mengambil makanan yang seimbang?
3.    Murid akan diberikan tugasan kerja rumah iaitu mengumpul gambar makanan dan gambar yang obesiti.



Kemahiran mendengar



SPPI: Latih tubi



  1.  
Elemen Merentas Kurikulum (EMK):    Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan dan TMK,
                                                              Dan Nilai murni.
  1.  
Bahan Bantu Belajar : Buku Teks, laptop, LCD, power point, Internet, Youtube dan CD.

  1.  
Penilaian pengajaran dan pembelajaran

Refleksi :
P&P berjalan dengan lancar serta mencapai objektif yang telah ditentukan. 30 orang murid dapat menguasai P&P serta melakukan aktiviti dengan  sempurna. Manakala  2 orang murid lagi memerlukan bimbingan yang berterusan daripada guru dan ibu bapa dirumah.

Penambahbaikan
Berdasarkan pencapaian murid yang telah menguasai p&p adalah agak ramai,


Ulasan Guru Besar:

…………………………………………………………………………………………………………




KUMPULAN PJK

NORIS BIN MARLIN-CT10210559 (KETUA)
FLORA  LOINGAN-CT10210206
SYLVIA GELASIUS-CT10210777
FLORRYSKTERINAH BINTI EMING-CT10210208
JACKTAH BT GIPIN-CT10210272

No comments:

Post a Comment